Aleksandar Imič, najstariji muškarac na svetu koji je rođen 1903. godine, preminuo je prošlog juna u Njujorku. Titula najstarijeg prešla je u ruke Sakarija Momore (111), koji pripada narodu koji odlikuje veliki broj dugovečnih stanovnika - Japanu.
Misao Okava je pre nekoliko meseci proslavila svoj 116. rođendan u Osaki
Prema zvaničnim podacima, Japanci imaju najveću stopu dugovečnosti od svih zemalja na svetu. Prosečan životni vek žena je 87, a muškaraca 80 godina starosti.
Prema istraživanju SZO, Japanci u proseku žive 75 godina potpuno nesmetano, bez ikakvih zdravstvenih problema.
Prema istraživanju SZO, Japanci u proseku žive 75 godina potpuno nesmetano, bez ikakvih zdravstvenih problema.
Postavilo se pitanje - kako? Japan je zemlja u kojoj se najviše radi, u proseku 1.745 časova godišnje, što je najviše na svetu. Pritisak i stres na poslu su izuzetno veliki. Ako uzmemo primer radnika koji svojevoljno daju otkaze ukoliko zakasne jedan minut na posao - sve vam je jasno.
U istraživanju se došlo do zaključka da veliku zaslugu u dugovečnosti japanskog naroda ima njihova ishrana, bazirana na sirovoj ribi i povrću.
Kombinacija malih porcija u vidu nisko kalorične hrane, poput ribe i povrća, u mnogome doprinosi zdravlju japanskog naroda.
Ovo u svojoj knjizi "Žene ne stare i ne debljaju se: Tajna tokijske kuhinje moje majke", potvrđuje i spisateljica Naomi Morijama.
Zdravstveni stručnjaci se slažu i navode da je japanska hrana izbalansirana tako da višestruko umanjuje rizik od raka stomaka, za razliku od zapadnjačke hrane.
Za to najveću zaslugu imaju namirnice poput ribe, tofua, morskih trava, lignji i hobotnica.
Нема коментара:
Постави коментар